Baza Noclegowa

HOTEL GROMADA ***

Ceny: pokój 1 osobowy -150 zł,
pokój 2 osobowy - 224 zł.

1.Rys historyczny

Hotel OST Gromada*** w Toruniu (d. „Zajazd Staropolski”) mieści się w trzech kamienicach na ul. Żeglarskiej, pod numerami: 10, 12, 14. Budynek pod numerem 10. to zabytkowa średniowieczna kamienica, której cechy architektoniczne wskazują na dość wczesne powstanie, tj. połowa XIV wieku. Wartość zabytkową stanowi fakt, iż budynek reprezentuje stosunkowo dobrze zachowany przykład mieszkalno-spichrzowej kamienicy miejskiej położonej przy jednej z głównych ulic, z okresu szczytowego rozwoju średniowiecznego Torunia (II połowa XIV wieku). Zapis archiwalny z 1800 roku przedstawiał zabudowę działki pod nr 10. następująco: budynek frontowy był dwupiętrowy, kryty dachówką z przedprożem, parter zajmowała duża sień z kuchennym kominem i galeria z izbą; zamieszkiwany był parter, piętra górne stanowiły magazyn. Z tyłu parceli, oprócz dwóch oficyn, mieścił się wielki dwupiętrowy spichlerz z przejazdem, ciągnący się do ulicy Łaziennej; częściowo do dziś zachowały się jego mury. W budynku z tego też okresu pochodzą stropy wzmocnione wspartym na słupach podciągiem, zachowane na poddaszu i w piwnicy. W II połowie XIX wieku budynek stanowił kamienicę czynszową. W latach 1866-1890 mieściła się tu drukarnia Józefa i Sylwestra Buszczyńskich; drukowano tu „Gazetę Toruńską”. W 1892 r. na parterze utworzono sklep, w latach 1900-1922 mieściły się tu bar i restauracja („Pod Złotą Gwiazdą”, „Pod Złotą Kotwicą”). Przez wszystkie lata kamienica ulegała przebudowom, modernizacjom, remontom przeprowadzanym przez zmieniających się właścicieli, głównie toruńskich kupców. W 1968 r. usunięto tynki z elewacji frontowej, ujawniając jej pierwotny wygląd (widok dzisiejszy frontu). W 1977 r. w utworzonej na pierwszym piętrze kawiarni, w niszach na ścianie północnej zostały odkryte i poddane konserwacji malowidła przedstawiające Św. Katarzynę, Św. Dorotę oraz wyobrażenie stwora.
Kamienice pod numerami 12. i 14. zostały pod koniec lat 70. XX wieku odbudowane w miejscu dawnych, zburzonych w czasie wojny i zaadaptowane na budynki hotelowe. Łącznie z kamienicą spod nr 10. stanowią Hotel Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej Gromada od 1978 r..

2.Stan obecny

Obecnie Hotel posiada 73 miejsca noclegowe w 13 pokojach jednoosobowych, 29 dwuosobowych i apartamencie; wszystkie pokoje mają łazienki, TV sat., radio, telefon. Do dyspozycji gości jest winda, dostęp do internetu. W zabytkowej części mieszczą się:

  • Restauracja serwująca dania kuchni staropolskiej (88 miejsc, duża sala restauracyjna, sala myśliwska, sala bankietowa),
  • Sala konferencyjna (w zależności od ustawienia ma od 20 do 60 miejsc).
W Hotelu organizowane są bankiety, przyjęcia, wesela, uroczyste kolacje i inne imprezy okolicznościowe, a także konferencje, spotkania firmowe, prezentacje, szkolenia. Usytuowanie Hotelu w centrum toruńskiej Starówki, daje Gościom wspaniałą okazję zwiedzenia Grodu Kopernika.

Adres:

ul. Żeglarska 10,12,14

87-100 Toruń

tel.: (56) 6226060

e-mail: torunhotel@gromada.pl